صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / کنسرت / اجرای خواننده اپرای اتریشی و ارکستر آیسو در جشنواره موسیقی فجر

اجرای خواننده اپرای اتریشی و ارکستر آیسو در جشنواره موسیقی فجر

ارکستر آیسو
ارکستر آیسو

اجرای خواننده اپرای اتریشی و ارکستر آیسو در جشنواره موسیقی فجر

به گزارش کوی و برزن و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ارکستر آیسو با اجرای خواننده اتریشی در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر حضور خواهد داشت.

مازیار یونسی رهبر ارکستر آیسو گفت:در جشنواره امسال یک خواننده اتریشی با گروه خواهد بود و رهبری کار هم برعهده من خواهد بود.

وی تصریح کرد: رافائل که از آن دعوت کرده ایم، یک خواننده موفق در اتریش است که در سالن اصلی اپرای وین مشغول به کار است. به دلیل مشغله‌هایی که این خواننده داشت هماهنگی با او کار سختی بود به همین دلیل این خواننده یک روز قبل از اجرا به ایران می‌آید تا در جشنواره همراه گروه باشد.

مازیار یونسی در رابطه با جزئیات اجرای این ارکستر گفت: چند قطعه ما از یوهان اشتراوس خواهد بود و چند قطعه از اپرا‌های موتسارت خواهیم داشت. اپرا‌های دون ژوان، عروسی فیگارو و فلوت سحرآمیز در این اجرا‌ها نواخته خواهد شد.

این آهنگساز ایرانی درباره اجرای خواننده اتریشی نیز گفت: رافائل قرار است جیپسی بارون استراوش را اجرا کند. همچنین یک قطعه با ارکستر زهی خواهیم داشت که اتریشی نیست. سوئیتِ سینت پُل اثر گوستاو هولست یک قطعه قرن بیستمی خواهد بود و در اجرای ما گنجانده شده است.
یونسی در پایان درباره تم اصلی جشنواره امسال و تاکید بر اینکه تمرکز گروه همیشه روی قطعات آهنگسازان ایرانی بوده است، گفت: همیشه تمرکز ما با ارکستر آیسو روی آهنگسازان ایرانی بوده، اما موسیقی اروپای غربی بیشتر روی اپراست و به همین دلیل دست ما باز است و باعث شد در این دوره از جشنواره از این قطعات استفاده کنیم.

اجرای آکاپلای گروه کر اردیبهشت

گروه کر اردیبهشت ۲۱ قطعه در جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهند کرد. حمید عسکری رابری، رهبر گروه کر اردیبشهت گفت:از ۲۱ قطعه ای که قرار است اجرا کنیم ۳ قطعه آن با همراهی پیانو خواهد بود و باقی کُرها بدون همراهی ساز یعنی آکاپلا اجرا می‌شود.

وی با اشاره به قطعاتی که قرار است اجرا شوند، گفت: قطعات کلاسیک از موتزارت، پولنگ، دیکائو، شوبرت و قطعات ایرانی از آهنگسازهای ایرانی مانند گریگوریان، باغچه‌بان، آقاجانیان، بابومیان، میرجعفری و آثاری از خودم خواهد بود.

رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر با تاکید بر اینکه تا زمانی که آثار آهنگسازهای ایرانی به خوبی اجرا نشود، شنونده‌های ایرانی و نسل جوان آنها را نمی‌شناسند، گفت:به غلط اینطور تصور می‌شود که سطح آهنگسازهای ایرانی نسبت به آهنگسازهای خارجی و کلاسیک پایین‌تر است و بنابراین نمی‌توان آنها در ارکسترها اجرا کرد. وظیفه ملی ما این است که موسیقی ملی خودمان را ارتقا دهیم. واقعیت این است که ما در جهان آهنگسازهای بزرگی مانند بهزاد رنجبران، رضا والی، احمد پژمان و… را داریم که کمتر قدر آن ها را دانسته‌ایم .

وی افزود: امیدوارم در جشنواره امسال فرصتی پیش بیاید تا توجه به آهنگسازان ایرانی به عنوان یک اصل در همه حوزه‌های موسیقی پذیرفته شود و وظیفه ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی، اجرای قطعات آهنگسازهای ایرانی باشد و این یک ماموریت ملی محسوب شود.

گفتنی است اجرای گروه کر اردیبهشت یکشنبه ۲۸ بهمن ماه در تالار رودکی برگزار می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *